Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Year 2019 2018 2017 2016
Result Set --- Select Results --- Elite Division - 8:45 AM Wave
8:45 AM Wave - Elites Only
9:20 AM Wave Participants
9:20 AM Wave - 14 & Older
9:40 AM Wave Participants
9:40 AM Wave - 14 & Older
10:00 AM Wave Participants
10:00 AM Wave - 14 & Older
Female Teams
Female Teams
Male Teams
Male Teams
Coed Teams
Coed Teams
Kids 6-8 11:00 AM Wave
Kids Obstacle Course 6-8 yrs old @ 11:00 AM Wave
Kids 9-11 11:20 AM Wave
Kids Obstacle Course 9-11 yrs old @ 11:20 AM Wave
Kids 12-13 11:40 AM Wave
Kids Obstacle Course 12-13 yrs old @ 11:40 AM Wave
Heros Team Challenge 12:00 PM Wave
Teams of 5 - Heroes Challenge @ 12 Noon Wave (Active Military, Veterans, First Responders Only)
Participant Lookup & Tracking Kids Age Group Results Elite Age Group Results Individual Overall Results Individual Age Group Results Individual Overall by Gender Results Team Results --- Select Results --- Elite Division - 8:45 AM Wave
8:45 AM Wave - Elites Only
9:20 AM Wave Participants
9:20 AM Wave - 14 & Older
9:40 AM Wave Participants
9:40 AM Wave - 14 & Older
10:00 AM Wave Participants
10:00 AM Wave - 14 & Older
Kids 11:00 AM Wave
Kids Obstacle Course 6-13 years @ 11:00 AM Wave
Kids 11:20 AM Wave
Kids Obstacle Course 6-13 years @ 11:20 AM Wave
Participant Lookup & Tracking Individuals Age Group Results Elite Age Group Results Kids Age Group Results --- Select Results --- Kids 11:00 AM Wave
Kids Obstacle Course 6-13 Yr. Olds @ 11:00 AM Wave
Kids 11:20 AM Wave
Kids Obstacle Course 6-13 years @ 11:20 AM Wave
Kids 11:40 AM Wave
Kids Obstacle Course 6-13 years @ 11:40 AM Wave
Elite Division - 8:45 AM Wave
8:45 AM Wave - Elites Only
9:20 AM Wave Participants
9:20 AM Wave
9:40 AM Wave Participants
9:40 AM Wave
10:00 AM Wave Participants
10:00 AM Wave
10:20 AM Wave Participants
10:20 AM Wave
10:40 AM Wave Participants
10:40 AM Wave
11:00 AM Wave Participants
11:00 AM Wave
11:20 AM Wave Participants
11:20 AM Wave
11:40 AM Wave Participants
11:40 AM Wave
Participant Lookup & Tracking Team Results Kids Division Age Group Results Open Division Age Group Results --- Select Results --- Kids Obstacle Course Finish Results
Kids Obstacle Course
Elite Division
9:00 AM Wave
9:20 Wave Participants
9:20 AM Wave
9:40 AM Wave Participants
9:40 AM Wave
10:00 AM Wave Participants
10:00 AM Wave
10:20 AM Wave Participants
10:20 AM Wave
10:40 AM Wave Participants
10:40 AM Wave
11:00 AM Wave Participants
11:00 AM Wave
11:20 AM Wave Participants
11:20 AM Wave
Participant Lookup & Tracking Team Report - All Male Team Team Report - All Female Team Team Report - Coed Team
Age Group/Division All Results
Interactive Version
Place Bib Name                  Gender City          State Country Clock      Chip       Pace Age Age        Division Division  Team Name          
                                                                   Time       Time                Percentage Place                                 
===== === ===================== ====== ============= ===== ======= ========== ========== ==== === ========== ======== ========= ================== 
1     219 Jeb Berry             M      Gulfport      MS    US      27:39.53   27:39.53        42             1        M Overall PFD Local 1469     
2     243 David Pugh            M      Lafayette     LA    US      30:03.34   30:03.34        37             1        M 30-39   Team Demetropoulos 
3     222 Trey Mohler           M      Gautier       MS    US      30:21.77   30:21.77        27             1        M 25-29   PFD Local 1469     
4     244 Matthew Murray        M      Pascagoula    MS    US      30:52.79   30:52.79        32             2        M 30-39   Team Z             
5     223 James Hines           M      Grand Bay     AL    US      32:19.82   32:19.82        32             3        M 30-39   PFD Local 1469     
6     224 Matthew Piper         M      Tacoma        WA    US      33:34.51   33:34.51        52             1        M 50-59   Smooth Operators   
7     102 Cory Thompson         M      Pascagoula    MS    US      34:27.24   34:27.24        39             4        M 30-39   Pascagoula Police  
8     245 Jeffery Johnson       M      Pascagoula    MS    US      36:36.47   36:36.47        34             5        M 30-39   Team Z             
9     35  Matt Perkins          M      Pascagoula    MS    US      37:37.90   37:37.90        36             6        M 30-39   Team Z             
10    220 Preston Grimme        M      Pascagoula    MS    US      38:13.89   38:13.89        28             2        M 25-29   PFD Local 1469     
11    242 Alison Pugh           F      Lafayette     LA    US      38:19.43   38:19.43        37             1        F Overall Team Demetropoulos 
12    221 Charles McMillan      M      Pascagoula    MS    US      39:29.40   39:29.40        49             1        M 40-49   PFD Local 1469     
13    347 Stephanie Babineaux   F      Youngsville   LA    US      40:44.70   40:44.70        32             1        F 30-39   Team Demetropoulos 
14    279 Katherine Mounie      F      Pascagoula    MS    US      40:54.26   40:54.26        31             2        F 30-39                      
15    98  Michael Chabut        M      Pascagoula    MS    US      41:25.27   41:25.27        47             2        M 40-49   Pascagoula Police  
16    348 Seth Babineaux        M      Youngsville   LA    US      41:36.57   41:36.57        32             7        M 30-39   Team Demetropoulos 
17    101 Richard Davis         M      Pascagoula    MS    US      41:40.72   41:40.72        42             3        M 40-49   Pascagoula Police  
18    77  Steve Demetropoulos   M      Pascagoula    MS    US      42:25.74   42:25.74        59             2        M 50-59   Team Demetropoulos 
19    99  David Trevino         M      Pascagoula    MS    US      45:34.09   45:34.09        37             8        M 30-39   Pascagoula Police  
20    275 EARL THEAD            M      wilmer        AL    US      46:00.22   46:00.22        39             9        M 30-39                      
21    288 Dan Neal              M      Mobile        AL    US      46:03.79   46:03.79        58             3        M 50-59                      
22    62  Kristin Pugh          F      Pascagoula    MS    US      47:02.66   47:02.66        36             3        F 30-39   Team Z             
23    95  Myles Heizer          M      Ocean Springs MS    US      48:27.00   48:27.00        32             10       M 30-39                      
24    100 Christopher Smith     M      Pascagoula    MS    US      48:38.53   48:38.53        47             4        M 40-49   Pascagoula Police  
25    80  Jenna Baber           F      Pascagoula    MS    US      48:47.50   48:47.50        32             4        F 30-39   Team Z             
26    103 Jamie Stanley         F      Grand Bay     AL    US      52:00.21   52:00.21        28             1        F 25-29   Breitling Parents  
27    97  Michelle Stork        F      Grand Bay     AL    US      52:04.85   52:04.85        40             1        F 40-49   Breitling Parents  
28    90  Toby Nelson           M      Moss Point    MS    US      54:47.40   54:47.40        31             11       M 30-39   CGUS               
29    93  Mike Nelson           M      Vancleave     MS    US      55:12.85   55:12.85        54             4        M 50-59   CGUS               
30    92  David Nelson          M      Lucedale      MS    US      55:15.78   55:15.78        56             5        M 50-59   CGUS               
31    96  Christie Heizer       F      Ocean Springs MS    US      58:14.48   58:14.48        38             5        F 30-39                      
32    91  Dustin Nelson         M      Lucedale      MS    US      1:07:25.94 1:07:25.94      29             3        M 25-29   CGUS               
33    94  Caleb Turner          M      Pascagoula    MS    US      1:07:26.92 1:07:26.92      30             12       M 30-39   CGUS               
34    280 Anonymous Participant F                          US      1:12:17.94 1:12:17.94      26             2        F 25-29   CST Queens         
35    283 Gina Lambert          F      Moss Point    MS    US      1:12:17.94 1:12:17.94      50             1        F 50-59   CST Queens         
36    281 Antoinnette Fulton    F      Moss Point    MS    US      1:13:07.07 1:13:07.07      48             2        F 40-49   CST Queens         
37    284 Rhonda Hester         F      Moss Point    MS    US      1:13:08.11 1:13:08.11      50             2        F 50-59   CST Queens         


Top Male Finisher - Open
Place Name      Bib Age Overall Gender Location       Time     
===== ========= === === ======= ====== ============== ======== 
1     Jeb Berry 219 42  1       M      Gulfport MS US 27:39.53 


Top Female Finisher - Open
Place Name        Bib Age Overall Gender Location        Time     
===== =========== === === ======= ====== =============== ======== 
1     Alison Pugh 242 37  11      F      Lafayette LA US 38:19.43 

Embed Code

We use cookies to offer you a better browsing experience. Read how we use cookies and how you can control them by visiting our Privacy Policy. If you continue to use this site, you consent to use all cookies.